5 lis 2015

Prawidłowe mycie włosów- czym właściwie są detergenty?
Podstawą dobrego mycia jest zaobserwowanie tego jakiego oczyszczania wymaga nasza skóra głowy i dostarczyć jej to czego potrzebuje.
Pamiętam dzień w którym przeczytałam o szkodliwości detergentów i to jak wszystkie szampony kolejno prosto z łazienkowej półki lądowały w koszu.To czy warto zrezygnować z detergentów to sprawa mocno indywidualna. O ile taka pielęgnacja może służyć np. Twojej przyjaciółce to Ty sama możesz mocno się rozczarować. Jeżeli Twoja skóra głowy wymaga mocniejszego oczyszczenia to naturalne i delikatne mycie może znacznie pogorszyć stan Twoich włosów.

Po pierwsze zastanów się i postaw sobie pytanie- czego właściwie oczekujesz od swojego szamponu i jaką pełni on funkcję w pielęgnacji Twoich włosów?

Wchodzą do drogerii, mijając półki z kosmetykami do włosów rzuca nam się w oczu duży wybór chodziażby właśnie szamponów. Bierzesz jeden z nich i czytasz obietnice producenta, który obiecuję nam m.in. szybszy przyrost włosów, znaczną poprawę stanu włosów czy lepsze rozczesywanie.
Nie znasz się na czytaniu składów, a nazwy wydają się jak z kosmosu więc bierzesz pierwszy lepszy.
Pamiętaj, że jedyną i najważniejsza funkcją szampony jest nic innego jak oczyszczenie skóry głowy i włosów. Za wszystko inne odpowiadają chodziażby maski, odżywki czy też oleje.

Po drugie- zwróć uwagę na to jak myjesz włosy. 

To również najczęściej popełniany błąd. Podczas mycia chodzi o to aby szampon wcierać w samą skórę głowy. Piana przy spłukiwaniu oczyści włosy na długości.
Pocierając włosy podczas mycia narażasz je nie tylko na przesuszenie, ale również uszkodzenia mechaniczne włosa na które podatne są najbardziej mokre włosy.
Warto zwrócić uwagę również na temperaturę wody. Włosy należy myć w letniej wodzie.
Należy unikać gorącej wody jak ognia :D

Po trzecie- znajdź odpowiedni szampon i metodę mycia.

Cała pielęgnacja opiera się na metodzie prób i błędów. Jeżeli przeczytasz lub usłyszysz o szamponie przez kogoś zachwalanym nigdy nie masz gwarancji, że również dla Ciebie będzie idealny.
Mimo tego, że możemy mieć włosy, które mają taką samą strukturę czy też porowatość to tak naprawdę włosy mamy inne. Każde są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.
Właśnie w tym momencie nasuwa się pytanie- naturalne i delikatne mycie czy nieco mocniejsze z detergentami? To również metodą prób i błędów musisz wyczuć czego potrzebujesz.
Obserwuj stan swojej skóry głowy i włosów myjąc je szamponem z detergentami, a później zrób to samo z delikatnym szamponem.
Podczas obserwacji zauważysz kiedy Twoje włosy lepie wyglądają- czy nie są oklapnięte czy może szybciej się tłuszczą- krótko mówiąc kiedy tracą swoją 'energię do życia' :)

Więc czym właściwie są te detergenty?
uwaga: silne detergenty częściowo wymywają z włosów struktury lipidowe, które otaczają i ochraniają włos.

SLS (Sodium Lauryl Suflate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate), czyli dwa najpopularniejsze, a zarazem silne detergenty z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Znajdziemy je nie tylko w kosmetykach, ale chodziażby w płynie do mycia naczyń. Odpowiadają za usuwanie tłuszczu i pełnią rolę myjącą.

Dlaczego są szkodliwe?

*Mogą powodować przesuszenie, podrażnienie skóry, zaczerwienienia, tłuszczenie się skóry, obrzęki, wysuszenie włosów i wywołać świąd.

*Zaburzają wydzielanie łoju i potu.

*SLS może być szkodliwy w wysokich temperaturach, a niewystarczająco dobrze oczyszczone z nich produkty mogą być rakotwórcze.

Brzmi nieciekawie, prawda?
Warto zwrócić uwagę, że detergenty kryją się pod różnymi nazwami- całkiem innymi niż SLS czy SLES. Dzielimy je na cztery grupy.


Osobiście należę do osób, którym naturalne i delikatne mycie kompletnie nie służy więc silikony są u mnie nieuniknione, Staram się jednak unikać tych najmocniejszych, ale aby uniknąć przesuszenia włosów myję włosy metodą OMO.

Mam nadzieję, że tabelka w jakimś stopniu uda Wam się odczytać skład i przeanalizować zawartość silikonów w szamponie. Sama kiedyś uważałam, że detergenty to jedynie SLS i SLES, a szczerze mówiąc dopóki nie przygotowywałam się do napisania posta nie miałam pojęcia, że jest ich aż tak wiele i niektóre nazwy widzę pierwszy raz na oczy.

A Ty jak myjesz włosy? :)
Buziaki, Klaudia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz